آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
علت-میخ-زدن-به-درخت-گردو-

علت میخ زدن به درخت گردو چیست؟

فهرست مطالب

باغبانان و کسانی که درخت گردو پرورش می دهند، به دنبال تولید محصولات بیشتری هستند و برای این کار از روش های مختلفی استفاده می کنند. میخ زدن یکی از روش های عجیب و غریب برای افزایش محصول است که یک روش سنتی و قدیمی می باشد. استفاده از روش های سنتی برای پرورش درختان، یکی از گزینه های معمول و محبوب بین باغداران و کشاورزان است و گفته می شود میخ زدن به درخت گردو، مزایای زیادی دارد. در این مقاله می خواهیم به طور دقیق تر به شما بگوییم که علت میخ زدن به درخت گردو چیست؟ آیا به میخ زدن به درخت گردو، می توان این درخت را پربارتر کرد؟ با نهال نصرتی همراه باشید تا در مورد این روش و شایعه و یا واقعی بودن آن، با شما صحبت کنیم. 

علت میخ زدن به درخت گردو چیست؟

میخ زدن به درخت گردو یکی از روش های قدیمی است که از زمان های گذشته برای افزایش رشد درخت گردو یا هر درخت دیگری از آن استفاده می شد. این روش برخلاف روش های جدید، شاید برای برخی افراد عجیب و غریب به نظر برسد، اما گفته می شود که با این روش، شاهد تغییرات مثبتی در روند رشد این درخت و تولید محصولات بهتر بوده اند. آیا می توان به طور قطعی گفت که زدن میخ به درخت گردو می‌ تواند مفید باشد و یا اینکه به درخت آسیب می رساند؟ این سوال در میان باغبانان بسیار رایج است. پس بیایید جواب درست را به شما بگوییم. با ما همراه باشید.  میخ زدن به درخت گردو

 میخ زدن به درخت گردو چه فوایدی دارد؟

  • برخی از افراد معتقدند که میخ زدن به درختان گردو می تواند با وارد کردن مواد مغذی به درخت، عملکرد آن را بهبود بخشد. از آنجایی که آهن یکی از مهم ترین عناصر برای رشد درخت است، کشاورزان معتقدند که میخ زدن به درخت گردو می تواند آهن بیشتری به آن برساند. درختانی که دارای آهن کمتری هستند، برگ هایشان سریعتر زرد شده و بار کمتری تولید می کنند.
  • میخ زدن به درخت گردو باعث افزایش میزان گلدهی و باردهی آن می شود. گفته می شود که آهن موجود که در میخ باعث این اتفاق است، اما اینگونه نیست. درختان در حال رشد معمولاً زمانی که مورد تنش قرار می گیرند، به آنها شوک وارد می شود که منجر به افزایش تولید میوه می شود. زمانی که به این درخت میخ میکوبید تحت فشار قرار می‌ گیرد و به عنوان مکانیزمی برای افزایش بقای خود، گردوهای بیشتری را تولید می کند.
  • گیاهان به طور طبیعی نمی توانند از خاک آهن را جذب کنند، به همین دلیل میخ به درختان کوبیده می شود تا بتوانند به راحتی آن را جذب کنند. آهن به نوبه خود باعث افزایش تولید کلروفیل می شود که موجب سبز تر شدن برگ های درخت گردو می‌ شود و در انتقال انرژی، تثبیت نیتروژن و متابولیسم گیاه نقش مهمی دارد.
زدن میخ به درخت گردو
  • برخی از باغبانان بر این عقیده هستند که با میخ زدن به درخت گردو، مغز گردویی که به دست می‌ آید و بسیار روشن تر است. همچنین آنها معتقدند که با این روش، می توانند بیماری هایی که روی مغز گردو تاثیر می گذارند و باعث سیاه شدن آن می شوند را کنترل کنند.
  • برخی از باغداران به طور تجربی بر این عقیده هستند که اینکار باعث می شود که فتوسنتز برگ درخت بهبود پیدا کند که در نتیجه باعث می شود درخت محصولاتی با کیفیت بهتر را به شما بدهد.
  • میخ زدن به درخت گردوی بزرگ می تواند مفید باشد، ولی استفاده از این روش برای درختان کوچک تر ممنوع است.

آیا میخ زدن می تواند باعث آسیب به درخت شود؟

درست است که میخ زنی به درخت گردو به عنوان یک روش سنتی توسط باغبانان استفاده می شود، اما ممکن است به آن آسیب هایی نیز برساند. اما چگونه می تواند میخ زدن به درخت آسیب برساند؟
  • اول اینکه اگر به درستی میخ زنی درخت گردو را نکنید باعث ایجاد آسیب هایی در تنه درخت می شود و قارچ ها از طریق زخم هایی ایجاد شده‌ روی تنه آنها را آلوده می کنند. اما وقتی که زخمی روی پوست حیوانات و انسان ها ایجاد می‌ شود، به تدریج ترمیم پیدا می‌ کند. اما سوراخ های که روی درخت ها ایجاد شدند بازسازی نمی شوند. چرا که چوب آنقدر انعطاف پذیر نیست که آن را به طور کامل ترمیم کند. قارچ ها از طریق این سوراخ می توانند به درخت هجوم ببرند و از مواد مغذی درون آن نیز خود را تغذیه کنند و به مرور باعث تضعیف درخت شوند.
  • در وهله دوم آنها می توانند جریان عبور مرور آب و مواد مغذی بین تنه درخت و ریشه را مختل کنند و از رشد آن به صورت مناسب جلوگیری کنند. به همین دلیل میخ زدن به درختان گردو که هنوز جوان هستند و تنه آنها باریک است، ممنوع می باشد. 
  • زمانی که میخ را وارد تنه درخت می کنید، این میخ در تنه گیر  می کند. پوست درخت لایه ای به نام کامبیوم دارد که به درخت کمک می کند تا در برابر آسیب خود را ترمیم کند، اما وقتی که آسیب دید ممکن است ترمیم درخت را با مشکل مواجه کند و حتی در مواردی می تواند باعث مرگ درخت شود.
علت-میخ-زدن-به-درخت-گردو-

سخن پایانی

در برخی از موارد می توانید به جای میخ زنی به درخت گردو، میخ هایی را در اطراف گیاه پخش کنید تا آهن موجود در آن را از طریق ریشه جذب کنند. توجه داشته باشید میخ هایی که استفاده می‌ کنید باید زنگ زده باشند. پخش کردن میخ یک روش ارزان و بسیار راحت برای کمک به رشد گیاه است  استفاده از میخ برای کمک به رشد گیاه می تواند شایعه و یا واقعیت باشد. برخی شاهد اثرات مثبت حاصل از میخ زدن را بوده اند و برای برخی نیز هیچ تاثیری نداشته است. در نهایت به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای رشد درخت گردو و حفظ سلامت و شادابی آن، فراهم کردن بهترین شرایط نوری و آب و هوایی، رسیدگی مناسب و دادن کودهای مفید است.  

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد