آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
همه چیز در مورد شته

همه چیز درمورد آفت شته + پیشگیری و درمان

فهرست مطالب

آفت شته یکی از مهمترین آفات موجود در گیاهان است که می تواند با تغذیه از برگ‌ ها، گل‌ ها، ساقه‌ ها و .... به رشد و گسترش خود بپردازد. آفت شته یکی از مهم ترین مشکلاتی است که باغبانان با آن دست و پنجه نرم می کنند. این موجودات مزاحم و موزی می توانند در کل باغ پخش شوند و محصولات شما را آلوده کنند. بنابراین در صورتی که این موجودات به باغ شما حمله کردند، باید روش های پیشگیری و درمان را به خوبی بدانید تا بتوانید از شرشان خلاص شوید. در ادامه با نهال نصرتی همراه باشید تا با آفت شته و روش های کنترل و پیشگیری از شته بیشتر آشنا شوید.

آفت شته چیست؟

آفت شته چیست شته نوعی حشره است که طول آنها غالبا 4 میلی متر است. به آفت شته شپش ‌ گیاهی هم می ‌گویند. بقای این آفات همانند انگل، به گیاهی که روی آن زندگی می کند وابسته است. مهم ترین علل بروز آفت شته افزایش دما، کاهش رطوبت و تغذیه نامناسب درختان و گیاهان است. آفت شته بر روی برگ‌ ها، گل ها، ساقه‌ ها و میوه‌ ها و... زندگی، رشد و تکثیر پیدا می کنند. گیاهانی که دچار آفت شته می شوند هم تغییر رنگ و هم تغییر شکل می دهند. شته‌ ها رو برگ های درختان ترشحاتی ایجاد می کنند و در همان محل به زندگی خود ادامه می دهند.همچنین، آفت شته می‌ تواند باعث اختلال در عملکرد گیاه، ایجاد مشکلات در تبادل گازی و حتی توقف میوه‌ دهی در برخی از درخت ها شود و برای کشاورزان یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات محسوب می‌ شود.  برای کنترل شته‌ ها از روش‌ های مختلفی مانند آفت‌ کش‌ها و روش‌ های غیرشیمیایی مثل کنترل بیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در ادامه به این روش ها و نحوه استفاده از آنها اشاره خواهیم کرد.
سه روش طلایی برای پربار کردن درخت گردو
ادامه مطلب

علایم درختی که دچار آفت شده شده است چیست؟

علایم آفت شته‌ بر روی درختان می‌ تواند به شکل‌ های مختلفی ظاهر شود، اما برخی از علایم رایج شامل موارد زیر می‌ باشد: ۱- لکه‌ های سفید بر روی برگ‌ ها و ساقه‌ ها ۲- سوراخ شدن برگ ها درختان، چراکه شته ها برای تغذیه خود برگ درخت را سوراخ کرده و از آب موجود در آن تغذیه می کنند. ۳- ریزش برگ‌ ها ۴- کاهش رشد گیاه و تولید میوه ۵- تغییر شکل و رنگ گیاه 6- با مشاهده ترشحات چسبناک بر روی سطح برگ‌ ها، می‌توان به وجود شته‌ها پی برد.

روش حمله شته به درختان

همه چیز در مورد آفت شته شته‌ ها یک اندام مکنده دارند که به استفاده از آن آوند گیاه را سوراخ کرده و از آن تغذیه می کنند. شته‌ ها با داشتن این مکنده های مخصوص و تیز، مواد مفید گیاه را به نفع خود مصادره می کنند. این آفات با خوردن برگ‌ ها و بر جای گذاشتن ترشحات چسبناک روی آنها، فضای مورد نیاز برای رشد بیشتر خودشان را ایجاد می‌ کنند و به سرعت یک اجتماع بزرگ از شته‌ ها را ایجاد می کنند. شته های نر دارای بال هستند و به طور معمول می توانند از طریق پریدن، به سایر برگ های گیاهان حمله می‌ کنند، اما شته های ماده فاقد این ویژگی هستند و معمولا بر روی یک گیاه باقی می مانند.

پیشگیری از آفت شته

پیشگیری از حمله شته، بسیار مهم است و می‌ تواند تا حد زیادی از ضایعات محصولات جلوگیری کند و خطر بروز بیماری در درختان را کاهش دهد. در ادامه به چند روش پیشگیری از حمله شته و کاهش اثرات این آفت های موزی بر روی باغ‌ر= ها و مزارع اشاره می کنیم.
روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند
ادامه مطلب

1. کنترل آفات با مواد شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل شته‌ ها، یک روش موثر برای جلوگیری از حمله این آفات است. این مواد به طور مستقیم روی برگ درختان و محل زندگی شته ها استفاده می شود و با کاهش تعداد آن‌ ها، تاثیرات آفت را کاهش می‌ دهند. همچنین، استفاده از نترات کلسیم و پاشیدن آب‌ کربنات یک روش موثر برای کنترل شته‌ ها است. در استفاده از مواد شیمیایی برای برای کنترل شته‌ ها باید دقت زیادی به خرج دهید تا به محیط زیست و سلامتی انسان‌ ها و موجودات مفید دیگر باغ آسیبی وارد نشود. توصیه می‌ شود که از نیروهای متخصص برای سمپاشی کمک بگیرید. درمان شته

2. روش های سنتی

استفاده از روغن‌ های گیاهی مثل روغن نعناع، روغن چوب تنور، روغن توت فرنگی، روغن پودر چوب، روغن اسطوخودوس و روغن سیر می‌ت واند به کنترل موثر شته درختان کمک کند. بنابراین، می‌توانید مقادیر کمی از روغن که با آب مخلوط شده‌ اند را به سطح برگ‌ ها بپاشید. مواد روغنی و بودار می تواند باعث نابودی شته ها شود. چربی گاو نیز به عنوان یکی از روش‌های سنتی کنترل شته‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. شما باید مقدار مناسبی از چربی گاو را به سطح برگ بپاشید و پس از چند روز، سطح برگ ها را با آب بشویید.

3. کنترل بیولوژیکی

یکی از راه‌ ها مقابله با شته درختان کنترل بیولوژیکی است. در این روش شما می‌ توانید بدون نیاز به استفاده از سموم شیمیایی، شته‌ ها را کنترل کنید. استفاده از آفت‌ کش‌ های زیستی نوعی کنترل بیولوژکی است. این آفت‌ کش‌ها متشکل از جلبک‌ ها و قارچ‌ هایی هستند که باعث مرگ شته‌ ها می‌ شوند. این آفت‌ کش‌ ها کمترین آسیب را به محیط زیست و جانوران کناری وارد می‌ کنند.
درخت گردو چند ساله بار میدهد؟
ادامه مطلب
همچنین حشراتی مانند کفشدوزک ها دشمن شته ها هستند و آنها را می خورند.استفاده از شکارگران طبیعی شته‌ ها باعث کاهش نیاز به کار با سموم شیمیایی می شود و اثرات بدی بر روی باغ و محصولات شما نخواهد داشت.

 سخن پایانی

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، شته‌ ها به‌ عنوان یکی از مهم‌ ترین آفات گیاهی در جهان، به درختان آسیب می‌ زنند. شته‌ ها یک نوع از حشرات کوچک و قابل رویت با چهار پا و دو عدد شاخک هستند که از گیاهان، غذای خود را تامین می‌ کنند. این موجودات می‌ توانند ویروس‌ ها و بیماری‌ هایی را که ممکن است برای درختان مضر باشند، به درخت‌ ها منتقل کنند و به تدریج باعث مرگ آنها شوند. به همین دلیل، کنترل و پیشگیری از حملات شته‌ های گیاهی برای حفظ سلامت درختان بسیار مهم است.  

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد