آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
همه چیز در مورد بذر گردو

همه چیز در مورد بذر گردو

فهرست مطالب

کمتر کسی پیدا می شود که عاشق این آجیل گرد و مغذی خوشمزه، یعنی گردو، نباشد! این خوراکی مغذی از درختان گردو به دست می آیند که روند رشدی آهسته و کندی دارند. درختان گردو، درختان برگ ریزی هستند که گردو را در داخل پوسته ی سخت و محکم سبز رنگی نگهداری می کنند. این درختان گاهی تا ارتفاع 15 متری رشد می کنند و تا ۱۵۰ سال می توانند عمر داشته باشند. درختان گردو وقتی بالغ  و حدودا ۱۰ ساله شدند، می توانند گردو بدهند. اگر قصد دارید بدانبد بهترین زمان کاشت بذر گردو چه موقع است و یا می خواهید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید، به شما توصیه می کنیم این مقاله با موضوع همه چیز در مورد بذر درخت گردو را از دست ندهید. با نهالستان نصرتی همراه باشید.

همه چیز در مورد بذر گردو

قبل از اینکه همه چیز در مورد بذر گردو را بدانید، این نکته را بخاطر داشته باشید که درخت گردو یک ترکیب شیمیایی به نام ژوگلون از خود تولید می کند که باعث می ‌شود گیاهانی که در مجاور این درخت گردو قرار دارند، رشدشان با اشکالاتی مواجه شود. بنابراین اگر می ‌خواهید درخت گردو پرورش دهید، بهتر است آن را دور از سایر درختان و گیاهان بکارید. چرا که ممکن است روی آنها تاثیر منفی بگذارید. اما چگونه بذر گردو را بکاریم و چگونه آن را پرورش دهیم.

همه چیز در مورد بذر گردو

بذر گردو را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه بذر درخت گردو شما می توانید از خود گردو استفاده کنید. ابتدا گردوی تازه را جمع آوری کنید و پوسته بیرونی آن را از خود گردو جدا کنید. این پوسته ها تحریک کننده هستند و دست شما را سیاه می کنند، بنابراین حتماً با استفاده از دستکش آن را جدا کنید. پس از جدا شدن آن شما یک گردوی تازه دارید که که یک پوسته سخت قهوه ای در دور خود دارد.

مقایسه خواص گردو و بادام
ادامه مطلب

اگر می خواهید همه چیز در مورد بذر گردو را به طور کامل بدانید، باید توجه کنید که از گردویی با کیفیت استفاده کنید. چرا که هرچه گردوی شما با کیفیت باشد، درخت شما نیز محصولاتی با کیفیت تر برای شما تولید خواهد کرد.

گردو را در محیطی زمستانی شبیه سازی کنید

شما باید گردو را در محیطی زمستانی شبیه سازی کنید. بنابراین ابتدا گردو های خود را درون یک ظرف دربسته  پر از ماسه مرطوب قرار دهید و آن را مهر و موم کنید و از آن ظرف را به مدت ۳ تا ۴ ماه در داخل یخچال نگهداری کنید.

پس از ۳ الی ۴ ماه جوانه هایی شروع به رویش می کنند و از بالای پوسته سخت گردو بیرون می زنند. زمانی که این جوانه ها را دیدید، دانه ها را از یخچال خارج کنید و تا زمانی که بخواهید آن را به محل کاشت مورد نظر خود انتقال دهید، آنها را در محل مرطوب نگهداری کنید.

همه چیز در مورد بذر گردو

مکان مناسبی را برای کاشت بذر گردو انتخاب کنید

اگر می خواهید همه چیز در مورد بذر گردو را بدانید، نباید از انتخاب مناسب محل کاشت این بذر غافل شوید. محلی که برای کاشت انتخاب می کنید باید مناسب باشد. مثلا درخت گردو باید نور خورشید زیادی دریافت کند، خاک آن غنی باشد و به خوبی زهکشی شده باشد. همچنین منطقه باید از پوشش های گیاهی دیگر دور باشد، یا سنگریزه زیادی نداشته باشد و یا درختانی با ریشه بزرگ نیز آنجا وجود نداشته باشد. درختان شما باید فضای کافی برای رشد داشته باشند چرا که درختان گردو درختانی عظیم و بزرگ هستند.

تفاوت سودآوری درخت گردو و بادام
ادامه مطلب

بذرهای گردو را با فاصله مناسب از هم بکارید

حال بذرهایی که دارید را در عمق ۵ تا ۸ سانتیمتری بکارید و روی را با خاک پر کنید. هر دانه باید حداقل سه و نیم متر از یکدیگر فاصله داشته باشد تا ریشه آنها در هم تنیده نشود. پس از اینکه دانه ها را کاشتید، آنها را آبیاری کنید. بسیار مهم است که بلافاصله بعد از کاشت آبیاری شده باشند. پس از این مراحل، باید منتظر رشد و بالندگی این درختان گردو باشید، فرا می رسد.

معمولاً دو ماه طول می کشد تا جوانه های بذر گردو از دل خاک بیرون بیایند. البته اگر شما تمامی شرایط را رعایت کرده باشید شاهد جوانه زدن بذر گردو خواهید بود. بنابراین شرایطی که در زیر به آنها اشاره می کنیم را به طور کامل رعایت کنید تا محصول شما به بار بنشیند

چند نکته در مورد نگهداری از بذر گردو

بهترین زمان کاشت بذر گردو:

بهترین زمان برای کاشت بذر درخت گردو ر  اواخر بهار است. در این زمان آفتاب به اندازه کافی وجود دارد تا باعث رشد بذر شما شود.

میزان آبیاری بذر:

برای اینکه بذرها شما به سرعت رشد کنند، بهتر است که در دو سال اول حداقل هفته ای یک بار به آنها آب بدهید. حتی در اوایل بهتر آب اضافی نیز به آنها بدهید. اما درختان بالغ نیاز به آبیاری زیادی ندارند و معمولا دو الی سه هفته یکبار آبیاری می شوند.

علف های هرز را پاکسازی کنید:

اگر درخت گردو را از روی بذر و نه از روی نهال، پرورش می ‌دهید، باید به طور مرتب علف های هرز که در اطراف بذر وجود دارد را از ریشه در بیاورید. چراکه در این زمان بذرها ضعیف هستند. اما زمانی که بذرهای شما تبدیل به درختانی تنومند شدند نیازی به حساسیت بیش از حد نیست. شما می توانید به خاک اطراف درخت گردو مالچ اضافه کنید تا علف های هرز را از ریشه درخت شما دور نگه دارد.

خواص بلوبری برای سلامتی
ادامه مطلب
همه چیز در مورد بذر گردو

بهترین زمان برداشت گردو کی است؟

بهترین زمانی که در آن می توانید گردو را برداشت کنید بین ماه‌ های شهریور تا آبان ماه است. این ماه در شهرهای مختلف متفاوت است و در برخی شهرها زودتر و در برخی شهرها قدری دیرتر زمان برداشت برداشت می رسد.

اگر می خواهید بدانید که چه زمانی فصل برداشت رسیده است، انگشت شست خود را بر روی پوست سبز گردو فشار دهید. اگر پوست گردو به حدی نرم بود که اثر انگشت شما برای لحظاتی روی آن باقی ماند در اینجا باید متوجه شوید که زمان مناسب برای برداشت گردو فرارسیده است. همچنین گردویی که امتحان می کنید را از بالای درخت انتخاب کنید. چرا که گردو های بالای درخت در معرض آفتاب هستند و رسیده تر می باشند.

سخن پایانی

درخت گردو، درختانی با ریشه های تنومند می باشد که می تواند بار زیادی به شما بدهد. این درختان آهسته و پیوسته رشد می کنند، بسیار پایدار و پراستقامت هستند و نیاز به آبیاری کمی دارند. در صورتی که می خواهید برای برداشت شخصی و یا فروش درختان گردو را بکارید، از همین حالا شروع کنید. اما قبل از هر چیز مقاله همه چیز در مورد بذر گردو را از دست ندهید. ما در این مقاله بهترین روش برای تولید و کاشت بذر را به شما آموزش داده ایم.

 

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد