آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
انواع پیوند زدن درختان میوه

انواع پیوند زدن درختان میوه

فهرست مطالب

پیوند زدن درخت فرایندی است که در آن دو یا چند درخت ، از طریق اتصال فیزیکی به یکدیگر پیوند زده می شوند. پیوند زدن برای اهداف مختلفی انجام می گیرد. مثلا ممکن است برای بهبود عملکرد درخت ، برای کاهش زمان تولید میوه، ایجاد تغییراتی در مزه میوه، ایجاد تغییرات ظاهری در میوه و... انجام بگیرد..

در واقع پیوند زدن، یکی از روش‌ هایی است که کشاورزان به کمک آن ویژگی ‌های درختان میوه را تغییر می دهند. با استفاده از این روش، می‌ توان ویژگی ‌های خوب دو یا چند نوع درخت را در یک درخت ترکیب کرد و محصولی با کیفیت و منحصر به فرد را به دست آورد. در ادامه هدف از پیوند زدن و انواع پیوند زدن درختان میوه را به شما می گوییم. با نهال نصرتی همراه باشید.

انواع پیوند زدن درختان میوه

قبل از دانستن  انواع پیوند زدن درختان میوه، شما باید پیوندک داشته باشید. اما پیونک چیست؟ شما باید یک ساقه را که از بهترین نوع درختان باکیفیت و پربار انتخاب شده است را به عنوان پیوندک انتخاب کرده و آن را به درخت هدف بزنید پیوند بزنید. بنابراین پیوندک اصلی ترین چیزی است که برای پیوند زدن به آن نیاز دارید تا انواع پیوند درختان میوه با موفقیت انجام بگیرد.

پیوند با روش اسکنه

پیوند درخت با استفاده از روش اسکنه یکی از انواع پیوند زدن درختان میوه می باشد. این پیوند باید به درستی انجام بگیرد تا به خوبی جوش بخورد و جوانه بزند تا شاهد ایجاد درختی پربار تر و با کیفیت تر باشید. بهتر است در اواخر زمستان و اوایل بهار عمل پیوند اسکنه را انجام دهید.

پیوند با روش اسکنه

 •  در این روش شما ابتدا یکی از بازوها و یا حتی تنه اصلی درخت را برش بزنید.
 • بعد از برش باید چند سوراخ و شکاف روی محل برش ایجاد کنید. سوراخ هایی که ایجاد می ‌کنید باید 2 تا 2.5 سانتیمتر عمق داشته باشند.
 • پیوندکی که از قبل دارید را در این شکاف ها قرار دهید. پیوندکی که انتخاب می کنید باید دارای طول ۱۰ سانتی متر باشد و انتهای آن باید به صورت مورب برش داده شده باشد.
 • زمانیکه پیوندک را در داخل شکاف درخت هدف قرار دادید با استفاده از ابزار مخصوص و یا مفتول باید آن را به درخت محکم ببندید.
 • نهایتا محل پیوند را با چسب باغبانی بپوشانید.
همه چیز در مورد آفت شته مولد پیچیدگی برگ
ادامه مطلب

پیوند به روش زیرپوستی

یکی دیگر از انواع پیوند زدن درختان میوه، پیوند به روش زیر پوستی است. در این پیوند احتمال جوش خوردن بسیار بالاست و همین باعث شده که یکی از انواع پیوند های محبوب میان باغبانان باشد. این پیوند روی شاخه های باریک و یا قطور درختان قابل اجرا می باشد.

پیوند به روش زیرپوستی

 •  برای ایجاد پیوند زیر پوستی یکی از شاخه های درخت هدف را انتخاب کنید و سر آن را با ابزار مخصوص به شکل صاف برش دهید(سربرداری).
 •  در مرحله بعد پوست درخت را (از محل سربرداری) به صورت عمودی برش دهید. درازا و طول برشی که روی تنه درخت ایجاد می کنید باید بین ۳ تا ۵ سانتیمتر باشد.
 • پیوندک را به درخت هدف متصل کنید. قبل از هر چیز باید روی بخش پایینی پیوندک برشی بزنید. این برش باید مورب باشد (مانند قلم خطاطی)
 • با استفاده از نوار و یا میخ مخصوص، پیوندک را به بازوی درخت پایه و شکافی که در تنه درخت هدف ایجاد کرده متصل کنید.
 •  در نهایت محل پیوند را با چسب باغبانی بپوشاند.

پیوند زبانه ای از انواع پیوند زدن درختان میوه

یکی دیگر از روش های پیوند زدن پیوند زبانه ای می باشد. این نوع پیوند بسیار متداول و رایج می باشد و برای شاخه هایی است که قطر آنها کم باشد مناسب تر است.

پیوند زبانه ای

 • برای این کار ابتدا از روی درخت پایه و یا هدف یک شاخه را انتخاب می‌کنیم .
 • شاخه را برش دهید. این برشباید به شکل برش حرف ۷ انگلیسی باشد.
 • در مرحله بعدی پیوندک را آماده می‌ کنیم. سر پیوندک را نیز برش می دهیم این برش باید به شکل مورب و عدد ۸ فارسی باشد تا بتواند به انتهای پایه ای از قبل آن را برش داده ایم چفت شود. باید دقت کنید که برش های پیوندک و پایه دارای زاویه مناسب باشند تا بتوانند در هم رفته و به راحتی بر روی هم قرار بگیرند.
 • در نهایت پیوند محل پیوند را با استفاده از نوار مخصوص با همدیگر می بندیم.
کدام نهال‌ها برای کاشت نیاز به ضدعفونی شدن دارند؟
ادامه مطلب

پیوند وصله ای

پیوند وصله ای

دیگر از انواع روش های پیوند زدن درختان میوه، پیوند به روش وصله می باشد. این نوع پیوند معمولاً برای درختان ضخیم و تنومند مانند درخت گردو قابل انجام می باشد. بهترین زمانی که می توانید این کار را انجام دهید در اواخر تابستان می باشد.

 • پیوندکی که انتخاب می کنیم باید دارای ابعاد ۲ در ۳ سه سانتی متر باشد. همچنین بهتر است که شکل آن به صورت مستطیل بوده و پیوندک حتما جوانه داشته باشد.
 • سپس یک شاخه از درخت پایه را انتخاب می‌ کنیم و دقیقا به اندازه پیوندک روی  شاخه درخت پایه یک برش ایجاد می کنیم.
 • در مرحله بعدی پیوندک را روی  شاخه پایه که هم اندازه و قالب یکدیگر هستند قرار می دهیم تا در هم فرو روند.
 • پایه و پیوندک را با یک نوار مخصوص محکم می بندیم تا چفت هم شوند.

چرا درختان میوه را پیوند می زنیم؟

اصلاح ژنتیکی: با پیوند زدن درختان میوه، می توانیم ویژگی ‌های خوب یک درخت را به درختان دیگر انتقال دهیم تا این درختان با عملکرد و ویژگی های بهتری برای سال‌ های آینده تکثیر شوند.

افزایش مقاومت در برابر شرایط سخت: با پیوند زدن، می ‌توانیم درختانی با مقاومت بیشتر در برابر شرایط سخت شرایط آب و هوایی سرد وخشک،  بیماری ‌ها، و.. داشته باشیم.

بهبود ظاهر میوه: با پیوند زدن، می ‌توانیم شکل و اندازه میوه‌ها را بهتر کنیم. حتی می توان ظاهر میوه ها را منظم تر و گردتر کرد تا برای خریدار نیز جذاب تر باشد.

مقابله با بیماری های درختان: اگر درختی دچار بیماری شده باشد و هیچ راه دیگری برای درمان آن وجود نداشته باشد، می‌ توانیم دو نوع درخت را با هم پیوند زده و درخت بیمار را مقاوم تر کنیم تا در برابر بیماری استقامت بیشتری داشته باشد.

درخت گردو چند ساله بار میدهد؟
ادامه مطلب

افزایش میزان محصول: با پیوند زدن، می‌ توانیم درختان را وادار کنیم تا میوه های بیشتر تولید کنند و با ایجاد درختان میوه با کیفیت بالا و عمر مفید طولانی، محصول بهتر و بیشتری را بدست بیاوریم.

سخن پایانی

برای پیوند زدن، مهم ترین نکتع انتخاب نژادی‌ است که ویژگی‌ های مطلوبی داشته باشد، مثلاً میوه های بزرگ و فراوان داشته باشد تا به اصطلاح آن را تکثیر کنیم. در این مقاله شما با انواع روش های پیوند زدن درختان میوه آشنا شدید. با توجه به نوع درختانی که دارید می توانید یکی از این روش ها را برای پیوند زنی انتخاب کرده و شاهد نتایج جالب و زیبایی از این پیوند زنی های باشید.


نهالستان نصرتی

نوشته های مرتبط:

 1. علی حیدریان

  1403/02/10

  سلام وقت بخیر لطفا راهنمایی کنید زمان کندن نوار پیوند چند روز و چه زمانی است (بعد از برگ دادن پیوند)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد