آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
نکات مهم احداث باغ بادام

10 شاخص مهم برای احداث باغ بادام

فهرست مطالب

در میان محصولات باغی مختلف، بادام به عنوان یکی از مقاوم‌ترین آنها شناخته می‌شود. از این رو محدودیت مکانی زیادی برای کاشت و پرورش آن وجود ندارد. از این رو امکان کاشت و پرورش آن در بسیاری از نقاط کشور فراهم است. بادام رقمی مقاوم است و هزینه‌های نگهداری آن چندان بالا نیست. همچنین در زمره درختان نسبتا کوتاه قامت قرار دارد. بنابراین برای برداشت آن نیازی به نیروی کار بلد و ابزارآلات خاصی ندارید. همین عوامل باعث می‌شود بادام به عنوان رقمی به صرفه برای احداث باغ در نظر گرفته شود. بادام در دومین سال پس از کاشت شروع به محصول دهی می‌کند و محصول آن بسیار خوشمزه و پرطرفدار است. بادام رقمی دیرگل است که می‌تواند در هر شرایطی به حیات خود ادامه دهد. حال چنانچه با هدف احداث باغ بادام در حال مطالعه این مطلب هستید، بایستی به یاد داشته باشید که علیرغم مقاوم بودن درخت بادام، کاشت و پرورش آن در سطحی وسیع نیازمند آگاهی از نکاتی است که باردهی و رشد درختان شما را تضمین می‌کنند. ما در ادامه این مطلب با موضوع نکات مهم احداث باغ بادام قصد داریم به بیان آنها بپردازیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

نکات مهم احداث باغ بادام

در احداث یک باغ بادام که بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد، عوامل متعددی می‌توانند دخیل باشند. از جمله این عوامل شامل ارتفاع از سطح دریا، خاک، آب و هوا، آبیاری و ... است که هر کدام تاثیرگذاری قابل توجهی در رشد و بازدهی درختان بادام دارند. در ادامه به تشریح هر کدام از این عوامل خواهیم پرداخت:

خاک

برای احداث یک باغ بادام پر بازده، بایستی نسبت به آمادگی خاک منطقه موردنظر اطمینان حاصل نمایید. برای این کار بهتر است مقداری از خاک را به عنوان نمونه برای انجام آزمایش به آزمایشگاه گیاه پزشکی ارسال کنید تا خاک به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. به یاد داشته باشید که درختان بادام برای رشد بهتر به خاک لومی یکدست نیاز دارند. مناطقی با خاک‌های شنی رسی و سنگلاخی نیز برای کاشت نهال بادام مناسب هستند. اما خاک‌های رسی سنگین و یا مرطوب بستر مناسبی برای رشد آنها به شمار نمی‌روند. از سایر مشخصات یک خاک مناسب برای احداث باغ بادام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • خاک‌های لومی به لحاظ حاصلخیزی و امکان آبیاری و همچنین حفظ رطوبت، عملکرد بهتری دارند.
 • عمق خاک برای کاشت نهال بادام حداقل باید 3 متر در نظر گرفته شود.
 • درخت بادام در خاک‌هایی که 20 الی 30 درصد از آن را آهک تشکیل می‌دهد نیز می‌تواند به حیات خود ادامه دهد.
 • خاک مناسب برای کاشت بادام باید دارای PH 5/5 الی 8/5 باشد. میزان اسیدیته خاک در اغلب نقاط کشور بالای این میزان است. از این رو خاک را با استفاده از روش‌های اصلاحی غنی می‌کنند تا نیازهای غذایی گیاهان به شکل بهتری تامین شود.
 • درختان بادام در خاک‌های شور که میزان شوری آنها 4 میلی موس بر سانتیمتر باشد، نیز قادر به ادامه حیات هستند. با این حال، شوری خاک مانع از عملکرد بهتر درخت خواهد شد.
درخت گردو چند ساله بار میدهد؟
ادامه مطلب

شرایط دمایی

درختان بادام با قرارگیری در عرض جغرافیایی 30-55 درجه شمالی بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. اغلب مناطق کشور ما نیز در عرض جغرافیایی 25-40 درجه شمالی قرار دارد. بنابراین احداث باغ بادام در اغلب نقاط کشور به استثنای مناطق مرطوب (حاشیه دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان) می‌تواند بهترین بازدهی را به همراه داشته باشد. از آنجایی که نیاز آبی درختان بادام کمتر است، بنابراین می‌توانند در شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای، مناطقی با تابستان‌های گرم و خشک و مناطق سردسیر نیز به رشد خود ادامه دهند. این درختان قادرند محدوده دمایی بین 20- درجه تا 45 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. دمای مناسب برای محصول دهی آن نیز در حدود 20 الی 25 درجه است. میوه بادام طی 150 الی 240 روز پس از گلدهی قابل برداشت خواهد بود.

آبیاری

استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای بهترین روش برای آبیاری درختان بادام است. درختان بادام به ازای هر هکتار به 6 الی 8 هزار مترمکعب آب در سال نیاز دارند. فاصله زمانی مناسب برای آبیاری نهال بادام هر 2 الی 4 هفته است که این مدت برای نهال یکساله به 10 روز یکبار کاهش می‌یابد. در صورتی که درصدد احداث باغ بادام دیم هستید متوسط بارش سالیانه باران در منطقه شما باید بالغ بر 400 میلی متر باشد. استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای میزان نیاز آبی درختان بادام را به طور سالانه به 4 الی 6 هزار مترمکعب در هر هکتار کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که درختان بادام در زمان گلدهی نباید آبیاری شوند زیرا آبیاری در این دوره باعث ریزش گلهای درخت می‌شود.
طول عمر درخت گردو چقدر است؟ 
ادامه مطلب
  "</p

انتخاب نهال

انتخاب رقم مناسب یکی از مراحل مهم در احداث باغ بادام است. در انتخاب نهال باید مواردی از قبیل سازگاری گرده، دوره گلدهی، زمان رسیدن میوه، سهولت جداسازی میوه از پوست، مقاومت چوبی میوه، عملکرد درخت، عاری بودن درخت از هر گونه آفت و بیماری و ... مورد توجه قرار گیرند.

فاصله کاشت

فاصله مناسب برای کاشت درختان بادام 5 متر در 6 متر است. این فاصله در مناطق کوهستانی می‌تواند 5 متر در 5 متر یا 6 در 6 در نظر گرفته شود. در مناطق شیب دار این فاصله کمتر می‌شود. فاصله کاشت مناسب درختان بادام با توجه به 4 عامل زیر در نظر گرفته می‌شود:
 • زمین و ریشه درختان
بادام درختی مقاوم است که ریشه آن به شکل عمودی سطح گسترده‌ای را از خاک را فرا می‌گیرد تا بتواند مواد مغذی موردنیاز درخت را بخوبی تامین کند. از این رو رعایت فاصله مناسب مهم است تا از ایجاد تنش میان ریشه‌ها جلوگیری شود.
 • شاخ و برگ درختان
عدم رعایت فاصله کاشت مناسب باعث می‌شود تا شاخه‌های درختان روی یکدیگر تلمبار شوند و این امر مانع از دریافت نور کافی توسط درخت شده و عملیات فتوسنتز شاخه و برگ آنها را با مشکل مواجه می‌کند. در نتیجه درخت تضعیف شده و تولید محصول کاهش خواهد یافت.
 • تسهیل امکان عبور تجهیزات کشاورزی
علیرغم اینکه مراحل کاشت و برداشت درختان بادام بدون نیاز به ابزارآلات کشاورزی خاصی صورت می‌گیرد، با این حال بهتر است پیش‌بینی‌های لازم برای تسهیل امکان عبور این تجهیزات در نظر گرفته شود.
 • استفاده بهینه از فضای باغ
درختان باید با فاصله مناسبی از یکدیگر کاشته شوند، در نظر گرفتن فاصله زیاد باعث افزایش هزینه‌های آبیاری و نگهداری درختان می‌شود.
خرید نهال گلدانی بادام
ادامه مطلب
  "</p

آماده‌سازی زمین

خاک در همه بخش‌های یک زمین یکسان نیست و ممکن است تفاوت‌هایی به لحاظ وجود ویژگی‌های فیزیکی مانند عمق خاک، عمق نفوذ و میزان سنگلاخی بودن و ... در آن به چشم بخورد. از این رو نیاز است که زمین تحت عملیات اصلاحی به شرح زیر قرار بگیرد:
 • ابتدا موانع فیزیکی حذف شود.
 • کل زمین برای برخورداری از قابلیت نفوذ و حفظ رطوبت یکسان اصلاح گردد.
 • محدودیت‌هایی که امکان اصلاح آنها پس از احداث باغ غیرممکن می‌شود، رفع گردد.

جمع بندی

بادام یک مغز پرمصرف و مقوی است که طرفداران زیادی دارد. درختان بادام همچنین بسیار مقاوم هستند و در شرایط مختلف اقلیمی و دمایی امکان رشد و باردهی آنها وجود دارد. همین عوامل باعث شده تا کاشت و پرورش این رقم در ابعادی وسیع و در قالب باغ مورد توجه بسیاری از باغداران قرار بگیرد. علیرغم تمام مزیت‌های درخت بادام از قبیل مقاومت بالا در مقابل کم آبی و شرایط دمایی مختلف و انواع آفات، برای داشتن باغی با درختان سالم و پربازده بایستی نکاتی را مدنظر قرار داد. این نکات شامل 10 شاخصه مهم در احداث باغ بادام است که به تفصیل در این مطلب به آنها پرداخته شد. در این میان خرید نهال به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل احداث باغ، بایستی از یک نهالستان معتبر صورت گیرد. نهالستان نصرتی مجموعه تخصصی در زمینه تهیه و عرضه انواع نهال است که می‌توانید با مراجعه به آن نهال بادام با کیفیت را با قیمتی مناسب از آن خریداری کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان آن در جهت نحوه احداث باغ بادام و باید و نبایدهای آن بهره‌مند شوید.  

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد