آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
اصول کوددهی به درختان

اصول کوددهی به درختان و گیاهان همراه با معرفی انواع آن‌ها

فهرست مطالب

کوددهی به درختان کاری است که تمامی باغبانان حرفه ای آن را انجام می دهند و  به عنوان یکی از روش های مراقبت از درختان شناخته شده است. کود دادن به درختان باعث افزایش رشد درخت می شود و در نتیجه درخت می تواند بار بهتری به شما بدهد. در زمان کاشت درختان، خاک عناصر اساسی مورد نیاز برای رشد درخت را دارد. با این حال، با گذر زمان نیاز درخت به مواد معدنی و عناصر مختلف بیشتر می شود. اما از طرفی خاک نیز با گذشت زمان، به دلایل مختلف قدرت خود را از دست می دهد و میزان مواد مغذی درون خاک به تدریج کم می شود. در این زمان نیاز به کوددهی احساس می شود. در زیر شما را با اصول کوددهی به درختان و گیاهان آشنا می کنیم و همچنین انواع کود را به شما معرفی خواهیم کرد. با نهال نصرتی همراه باشید.

بهترین زمان برای کوددهی کی است؟

اصول کوددهی به درختان درختان از زمانی که شروع به رشد می کنند، تا زمانی که تبدیل به یک درخت بزرگ و تنومند شوند، باید هرسال کوددهی شوند. بهتر است که در اوایل بهار و قبل از اینکه درختان شروع به جوانه زدن بکنند انواع کود دهی را انجام دهید. در این زمان درختان و گیاهان از مواد مغذی که درون کود وجود دارند می توانند استفاده کنند. در برخی موارد اگر درختان شما ضعیف یا دچار کمبود مواد مغذی هستند می توانید در  فصل پاییز از کود استفاده کنید. معمولاً گیاهان و درختانی که ضعیف شده اند و مواد مغذی کمی دارند باید بعد قبل از هوای یخبندان به آنها کود بدهید. چرا که اگر درختان ضعیف شده باشند ممکن است در اثر یخبندان و زمستان شدید در معرض آسیب قرار بگیرند.

اصول کوددهی به درختان و گیاهان

کوددهی درست و رعایت اصول کوددهی درختان، باعث رشد بیشتر و جلوگیری از بیماری ها و آفت ها می شود. برای کوددهی درختان باید اصول زیر را رعایت کرد.
  • از خاک نمونه برداری کنید

اصول کوددهی به درختان به ما می گوید که باید پس از آنالیز و نمونه برداری از خاک اتان، کود مناسب را خریداری کنید. برای نمونه برداری از خاک باید شش نقطه را به صورت تصادفی انتخاب کنید و از آنجا خاکبرداری کنید. خاک را در یک ظرف قرار دهید، آنها را مخلوط کنید و سپس به محل های مناسب برای آزمایش و آنالیز خاک ببرید. آزمایش به شما نشان می دهد که میزان نیتروژن، فسفر، پتاسیم و ph خاک شما چقدر است. پس از تحلیل این موارد توسط متخصصین، کود مناسب برای خاک خود را می توانید پیدا کنید.
  • کود را در فاصله مناسب از درخت بریزید

در اصول کوددهی به درختان، باید کود را حداقل در فاصله ۳۰ سانتی متری از درخت اضافه کنید. دلیل این کار این است که اگر کود را دقیقاً زیر تنه درخت بریزید ممکن است به تنه و ریشه درخت آسیب بزند. برخی از کودها حالت پودری دارند و باید با آب مخلوط شوند. شما باید با توجه به دستورالعمل های نوشته شده بر روی ظرف کود میزان آب مورد نظر را اضافه کنید. کودهای دانه ای را می توانید به صورت دانه ای بپاشید.
  • از کود مناسب استفاده کنید

اصول کوددهی به درختان از مهمترین اصول کوددهی به درختان انتخاب کود مناسب است. نوع کود باید با نیازهای درخت تطبیق داشته باشد. به عنوان مثال برخی از درختان ممکن است به مقدار بیشتری فسفر نیاز داشته باشند، در حالی که درختی دیگر احتمالاً به مقدار بیشتری نیتروژن نیاز دارد. البته برخی از کودها هستند که به آنها متعادل کننده می گویند. این کودها به مقداری مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارند که برای هر درخت میوه ای مناسب هستند.
علت گل ندادن و خشک شدن ناگهانی درخت بادام
ادامه مطلب
همچنین اگر شما بیشتر از حد مجاز به درخت کود بدهید نتیجه برعکس خواهد شد و رشد درختان شما و میزان باردهی میوه درخت ممکن است کاهش پیدا کند. بنابراین باید از میزان مناسب کود استفاده کنید.
  • قبل از کوددهی درخت را در خاک مناسب بکارید

قبل از کوددهی شما باید گیاه و درخت خود را در خاک مناسب کاشته باشید. مثلا برخی از گیاهان و درختان هستند که در خاک های خشک بهتر رشد می کنند در حالی که برخی دیگر فقط در خاک های خیس و نمدار بهتر رشد می کنند. شما باید گیاه و درخت مورد نظر خود را در خاک مناسب و در شرایط مناسب خاک قرار دهید تا هزینه و تلاش‌ های شما برای کوددهی بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. همچنین اگر هر گیاه در خاک مناسب خود رشد کند شما نیاز به کوددهی زیادی نخواهید داشت.
  • برچسب روی کیسه کود را به دقت بخوانید

معمولاً برچسب هایی بر روی ظرف کود وجود دارد که روی آن دستورالعمل های خاصی نوشته شده است و شما را از هرگونه اقدامات احتیاطی قبل از مصرف و خطرات مربوط آگاه می‌ کند. بنابراین حتما قبل از مصرف این دستورالعمل‌ ها را بخوانید و به آنها عمل کنید. همچنین طبق اصول کوددهی به درختان بسیار مهم است که حتماً دستکش به دستتان بکنید. اگر کودی که از آن استفاده می کنید گرد و غبار و گاز زیادی از خود تولید می کند حتماً باید آستین بلند و شلوار بپوشید و ماسک بر روی صورت خود داشته باشید، چرا که ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد و باعث ایجاد حساسیت شود.
  • قبل از کوددهی خاک را آبیاری کنید

قبل از اینکه کود دهی را آغاز کنید، خاک را آبیاری کنید. آبیاری خاک به شما کمک می کند که ریشه گیاهان شما در اثر کوددهی نسوزد و آسیب نبیند. اگر می خواهید گیاهان کوچک و داخل گلدان کوددهی بکنید آبیاری قبل از استفاده از کود های شیمیایی ضروری است.
  • سن  و میزان رشد درخت را برای انجام کود دهی در نظر بگیرید

اصول کوددهی به درختان از اصول کوددهی به درختان این است که حتماً به سن درخت توجه کنید. هر چه درخت جوان تر باشد میزان نیاز آن به کوددهی کمتر خواهد شد. توصیه ما به شما این است که درختان تا زمانی که بار و میوه نداده اند از کود دادن به آنها اجتناب کنید. همچنین برای اینکه بدانید که درخت شما گزینه مناسبی برای انواع کوددهی است باید به میزان رشد درخت توجه کنید.
درخت گردو در چند سالگی بار میدهد؟
ادامه مطلب
مثلا اگر درخت شما جوان است اما کماکان رشد نمی کند باید به آن کود بدهید. شاخه ی درختان سرحال به طور متوسط باید در هر سال بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌ متر رشد کنند. اگر دیدید که میزان رشد شاخه درخت شما از این عدد کمتر است باید بدانید که درخت شما ضعیف شده است و باید به آن کود بدهید.

انواع کود برای درختان و گیاهان

باغبانان از انواع مختلف کود برای رشد درختان استفاده می کنند. برخی از کودهای استفاده شده برای درختان را در زیر به شما معرفی کرده ایم.
  • کودهای شیمیایی

این نوع کود حاوی مواد شیمیایی مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر موادی است که درختان برای رشد به آن‌ ها نیاز دارند. استفاده از این نوع کودهای شیمیایی باید به طور دقیق و با رعایت دستورالعمل‌ های تولید کنندگان، انجام شود و نباید در استفاده از آنها سهل انگاری کرد، چراکه استفاده از بیش از مقدار مجاز می تواند به درختان آسیب وارد کند و در برخی موارد زمین و آب های زیرزمینی را آلوده کند.
  • کود ارگانیک

این نوع کود شامل مواد آلی و طبیعی مثل کود حیوانی و فضولات حیواناتی مانند اسب، گاو و گوسفند است. استفاده از این نوع کودها به درختان کمک می کند تا بیشتر رشد کنند و در عین حال هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.
  •  کودهای آلی

این نوع کود شامل مواد غذایی طبیعی مانند پوست میوه، کمپوست و... می باشد. همچنین انواع روغن ها و بقایای گیاهی نیز جزو دسته کودهای آلی هستند. استفاده از این نوع کودها به درختان کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز خاک فراهم شود، به رشد درخت کمک کرده و به حفظ محیط زیست کمک می کند.
خرید نهال گلدانی گیلاس
ادامه مطلب
اصول کوددهی به درختان

سخن پایانی در مورد اصول کوددهی به درختان

در بالا با اصول کوددهی به درختان آشنا شدید و متوجه شدید که با دادن کود به درخت، می توان نیاز درخت به عناصر و مواد معدنی را تامین کرد و رشد درخت را افزایش داد. جالب است بدانید که کود دادن به درختان می تواند مقاومت درخت در برابر حشرات و بیماری ها را نیز افزایش دهد. برای گرفتن نتیجه بهتر باید از کود به میزان مناسب و همچنین نوع مناسب کود با توجه به نیاز درخت و خاک استفاده شود. در صورتی که برای خرید کود مورد نظر دچار شک و تردید هستید، می توانید بامتخصصین نهال نصرتی تماس بگیرید تا مشاوره های لازم را به شما بدهند.          

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد