آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
کود مناسب نهال

کود مناسب نهال تازه کاشته شده چیه؟

فهرست مطالب

کود موادی است که با هدف بهبود رشد و بهره‌وری درختان و گیاهان به آنها داده می‌شود. کودها معمولا از ترکیب موادی مانند پتاسیم، فسفر و نیتروژن به دست می‌آیند. این مواد علاوه بر اینکه زمینه رشد بهتر درختان و گیاهان را فراهم می‌کنند، ظرفیت جذب و نگهداری اّب در خاک را افزایش داده و منجر به حاصلخیزتر شدن خاک می‌شوند. بخشی از نیاز گیاهان به مواد مغذی مانند کربن، هیدورژن و اکسیژن از طریق آب و هوا تامین می‌شود. اما برای تامین بخش دیگری نیاز است که کوددهی انجام شود. کوددهی زمانی می‌تواند در رشد و بهبود کیفیت گیاهان مثمر و غیرمثمر موثر واقع شود که به صورت اصولی و در زمان مناسب انجام گیرد. بر همین اساس ما در ادامه این مطلب به تامین کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده و اهمیت انجام آن خواهیم پرداخت.

اهمیت کود برای نهال تازه کاشته شده

تامین عناصر تغذیه‌ای یکی از مهم‌ترین کارهایی است که یک کشاورز یا باغدار در جهت تسریع رشد و افزایش کیفیت گیاه بایستی در موعد مقرر انجام دهد. از این رو، نهال تازه کاشته شده باید موقعی که اولین برگ‌های آن شروع به جوانه زدن می‌کنند دوز متوسطی از کود را دریافت کند. برگ‌هایی که برای اولین بار روی یک نهال تازه کاشته شده جوانه می‌زنند، تحت عنوان لپه (Cotyledons) شناخته می‌شوند. لپه‌ها مواد مغذی موردنیاز خود را از طریق رویان یا جنین بذر به دست می‌آورند. اما مواد مغذی موردنیاز سایر برگ‌ها باید توسط خاک تامین شود. لپه‌ها به عنوان اولین دسته از برگ‌ها، نسبت به برگ‌های واقعی تفاوت‌هایی دارند. این برگ‌ها تا زمان رویش برگ‌های واقعی، موظف هستند مواد غذایی موردنیاز گیاه را تامین کنند. بنابراین نهالی که به تازگی کاشته شده تا زمان جوانه زدن اولین گروه از برگ‌های واقعی می‌تواند بدون دریافت کود و سایر مواد مغذی به حیات خود ادامه دهد. اما بلافاصله پس از رویش اولین برگ‌ها بایستی نسبت به رساندن کود به ریشه گیاه اقدام شود.
روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند
ادامه مطلب

انواع کود

کودهایی با مقادیر بالای فسفر برای نهالی که به تازگی کاشته شده، انتخاب مناسبی است. فسفر نقش بسزایی در رشد ریشه درخت دارد و به عنوان جزئی از فرایند فتوسنتز عمل می‌کند. از این رو در انتخاب کود سعی کنید کودی را خریداری کنید که برچسب NPK که نشانگر نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم است روی آن درج شده باشد. مقدار مناسب این نسبت 1-2-1 است. بهتر است کود به صورت مایع یا محلول در آب استفاده شود زیرا در این صورت مواد مغذی سریع‌تر به نهال منتقل می‌شوند. انواع کود به دو دسته کود آلی و کود مصنوعی تقسیم می‌شود:

کود آلی

کود آلی کودی با پایه کربنی است. از این نوع کود با عنوان کود ارگانیک نیز یاد می‌شود. این کود کاملا طبیعی بوده و فاقد هر گونه افزودنی مصنوعی است. کود آلی شامل امولسیون ماهی و کتانجک، بقایای گیاهان، فضولات حیوانی و یا ترکیبی از آنهاست که در عین اینکه مواد مغذی موردنیاز برای رشد نهال تازه کاشته شده را به خوبی تامین می‌کند، احتمال سوختن آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مقدار مناسب استفاده از کود آلی برای نهال تازه کاشته شده یک دوز در هفته است. بهتر است پیش از استفاده برچسب کود را به دقت مطالعه کنید. اگر کود مناسب نهال بالغ بود باید مقدار آن نصف شود. کود آلی در سه نوع کود حیوانی، کود سبز و کمپوست موجود است.

کود مصنوعی

در صورتی که از کود مصنوعی برای تغذیه نهال استفاده می‌کنید باید در مقدار آن دقت کافی به خرج دهید. بهتر است برچسب روی کود را مطالعه کنید و دستورالعمل استفاده را به نصف یا کمتر کاهش دهید. زیرا ممکن است استفاده از حتی اندکی دوز بالای کود باعث سوختن نهال شود. استفاده از این نوع کود نیز به صورت هفتگی توصیه شده است.
نکات طلایی پرورش تا کاشت درخت گردو
ادامه مطلب

بهترین کود برای نهال تازه کاشته شده

کود کامل که اختصارا با علامت NPK نمایش داده می‌شود، مناسب‌ترین ترکیب کودی است که برای نهال تازه کاشته شده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، این کود ترکیبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. نسبت این عناصر نیز به صورت سه عدد روی بسته کود درج می‌شود. نیتروژن رشد رویشی و فتوسنتز گیاه را تسریع می‌بخشد. فسفر برای رشد ریشه مفید است و پتاسیم نیز متابولیسم نهال را تنظیم می‌کند و در فرایند باردهی گیاه و رشد میوه آن موثر خواهد بود.

جمع بندی

از آنجایی که نهال تازه کاشته شده ظریف و حساس است، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در این مرحله کوددهی به نهال با هدف مقاوم‌سازی ریشه انجام می‌گیرد. با این حال در استفاده از مقدار مناسب کود بایستی دقت لازم را به خرج داد تا گیاه در اثر زیاده‌روی در مصرف کود دچار آسیب نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوع و مقدار کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان نهالستان نصرتی که به صورت حضوری و تلفنی ارائه می‌شود، بهره‌مند شوید.    

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد