آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
چه نهال هایی محصول به صورت تناژ بالا می دهد؟

چه نهال هایی محصول به صورت تناژ بالا می دهد؟

فهرست مطالب

احداث باغ میوه جز مشاغل بسیار پرسود و درآمدزا است. در گذشته شاید سود و درآمدزایی احداث باغ میوه به نسبت کمتر از الان بود، اما امروزه با استفاده از روش‌های نوین باغداری و نهال‌های پیوندی و اصلاحی بسیار پرسودتر و ایمن‌تر از گذشته شده است. به همین دلیل سوال چه نهال هایی محصول به صورت تناژ بالا می دهد؟ همواره مورد توجه باغداران بوده است. ما در این مقاله به بررسی انواع نهال‌ها و تناژ آنها در هر هکتار می‌پردازیم.

چه نهال هایی محصول به صورت تناژ بالا می دهد؟

مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در سوددهی و میزان باردهی درختان میوه نوع رقم، شرایط رسیدگی از نهال، میزان باردهی است. معمولاً در هنگام خرید نهال درختان میوه تناژ ارقام نهال ها با عملکرد اسمی مشخص می‌شود تا سرمایه‌گذاران و باغداران بتوانند با آگاهی از تناژ ارقام نهال خود اقدام به خرید نهال به میوه کنند.

تناژ نهال گردو در هر هکتار

تناژ نهال گردو در هر هکتار میوه نهال درخت گردو جز دسته خشکبار بوده و جز پرسودترین درختان میوه در بین نهال‌های میوه است. معمولاً این نهال در مناطق سردسیری بیشترین بازدهی خود را خود را خواهد داشت. ارقام درختان گردو دیرگل هستند. همچنین و عمر اقتصادی ۸۵ سال به بالا دارند. علاوه بر این  تناژ محصول دهی آنها در هکتار با توجه به نوع رقم مورد استفاده ۶ الی ۸ تن است. از پربارترین ارقام نهال گردو می‌توان به نهال گردویی ژنوتیپ پالیز تیپ نه اشاره کرد که ۱۰ الی ۱۲ تن در هکتار محصول دهی دارد. همچنین نهال گردویی ژنوتیپ پالیز تیپ هشت که ۸ الی ۱۰ تن میوه دهی در سال را برای باغدار به خواهد داشت.

تناژ نهال بادام در هر هکتار

تناژ نهال بادام در هر هکتار نهال بادام به دلیل مقاومت در برابر دمای بیش از اندازه و خشکی در مناطق معتدل و گرمسیری بسیار پرطرفدار است. این درخت معمولاً ارتفاع ۵ الی ۱۰ متری دارد. اگر در سال ۱۰۰ الی ۴۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه را ببیند نیز می‌تواند نیازهای خود را برطرف کند.  همچنین مقاوم در برابر گرما و آفتاب است. میانگین تناژ محصول دهی نهال بادام ۵ الی ۶ تن در هر هکتار است.  پربارترین ارقام نهال بادام عبارت از نهال بادام آذرخوشه‌ای است که پنج الی ۶ تن در هر هکتار میوه دهی دارد. همچنین نهال بادام مامایی نیز ۵ الی ۶ تن در هر هکتار میوه دهی هر سال را برای باغدار خواهد داشت.

تناژ نهال پسته در هر هکتار

تناژ نهال پسته در هر هکتار جزو نهال‌های بسیار پرطرفدار در مناطق خشک و گرم که رطوبت مناسب اما کمی دارد، نهال پسته است. متاسفانه نهال پسته مقاومت بسیار کمی در مقابل سرما دارد. نهال پسته جزو نهال‌های پایه کوتاه است و به دلیل مقاومت کمی که در مقابل سرما دارد امکان کاشت در مناطق کوهستانی و سردسیر را ندارد.  میزان تناژ دهی و محصول دهی درخت پسته یا نهال پسته بسیار متفاوت است. در واقع به صورت میانگین هر ساله ۴ الی ۶ تن در هر هکتار میوه دهی دارد. عمر اقتصادی نهال پسته نیز ۷۵ سال است. پربارده‌ترین ارقام نهال پسته نهال پسته اکبری است که 8 تن در هکتار محصول دهی دارد. همچنین نهال پسته فندقی که 7 تن در هکتار هر ساله محصول در اختیار باغدار می‌گذارد.

تناژ نهال سیب در هر هکتار

تناژ نهال سیب در هر هکتار در شیرین بودن و آبدار و لذیذ بودن سیب هیچ شکی وجود ندارد. از بهترین نهال‌های میوه نهال سیب است. به دلیل اینکه این نهال در سال دوم کشت به میوه‌دهی می‌رسد و نیاز آبی آن هر ۱۰ روز یکبار است.  همچنین عمر اقتصادی ۵۰ سال دارد؛ به همین دلیل از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. میانگین تناژ نهال سیب را در هر هکتار ۶۰ الی ۷۰ تن برآورد می‌کنند. پربارده‌ترین ارقام نهال سیب نهال سیب گلدن ورد قرمز است که ۱۵۰ الی ۲۰۰ در هر هکتار میوه‌دهی دارد. نهال سیب گلدن ورد زرد نیز همانند گلدن ورد قرمز ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن در هر هکتار محصول در اختیار باغدار قرار می دهد. 

تناژ نهال انگور در هر هکتار

 عکس 3: تصویری از نهال انگور نهال انگور به صورت درختچه و پیچشی رشد می‌کند و طول آن گاه به ۱۰ الی ۱۵ متر می‌رسد. معمولاً مناطق نیمه گرمسیری و معتدل برای کاشت نهال انگور بسیار مناسب است. خوشبختانه این نهال میوه می‌تواند تا دمای منفی ۱۵ درجه نهایت منفی ۲۰ درجه را نیز تحمل کند.  عمر اقتصادی نهال انگور صد ساله است و خوشبختانه از سال اول یا نهایت سال دوم باردهی خود را شروع می‌کند. به صورت میانگین در هر هکتار ۳۰ الی ۴۰ تن میوه انگور قابل برداشت است.  از پربارترین ارقام نهال انگور نهال انگور صاحبی است که ۳۰ الی ۴۰ تن در هر هکتار میوه دهی دارد. اگر به دنبال نهالی با تناژ بالاتری هستید، نهال انگور سیاه سردشت شرابی با ۵۰ الی ۶۰ و میوه دهی در هر هکتار مطمئناً نیاز شما را برطرف خواهد کرد.

تناژ نهال آلبالو در هر هکتار 

تناژ نهال آلبالو در هر هکتار  نهال‌های آلبالو از جمله نهال‌های دیرگل و خزان کننده‌اند که معمولاً برای اینکه بتوانند به گلدهی برسند و رشد کنند به ۶۰۰ الی ۱۶۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتیگراد نیازمندند. به همین دلیل بهترین گزینه برای کاشت در مناطق معتدل و نیمه سردسیری به شمار می‌روند. نهال آلبالو معمولاً عمر اقتصادی بالای ۴۰ سال دارد و میانگین باردهی که در اختیار باغدار می‌گذارد ۲۰ الی ۲۵ تن در هر هکتار است.

تناژ نهال آلو در هکتار 

تناژ نهال آلو در هکتار  آلو میوه خوش رنگی است که در رنگ‌های سرخ و سبز و بنفش با مزه ترش و شیرین خود طرفداران بسیاری دارد. درخت آلو عمر اقتصادی ۲۵ سال دارد. همچنین  در سال دوم کاشت به باردهی می‌رسد.  نهال آلو مناسب برای کاشت در مناطق معتدل است. همچنین میزان باردهی این نهال در حدود ۶۰ الی ۷۵ تن در هر سال و در هر هکتار محصول شیرین و خوشمزه خود را در اختیار باغدار می‌گذارد. پربارترین ارقام نهال آلو نهال آلوی شابلون کالیفرنیا است که ۸۵ الی ۱۰۰ تن میوه دهی دارد. همچنین نهال آلوی شابلون قرمز با ۸۰ تن میوه دهی می‌تواند گزینه مناسبی برای کاشت باشد.

کلام پایانی 

چه نهال‌ هایی محصول به صورت تناژ بالا می دهد؟ اگر شخصی این سوال را از باغدار تازه کار بپرسم مطمئناً نهال‌هایی را معرفی خواهند کرد که پربارترین باشد، اما نکته پاسخ به این سوال این است که باید با توجه به آب و هوای منطقه احداث باغ به انتخاب مناسب‌ترین نهال میوه بپردازیم.  در غیر این صورت مطمئناً نهال سیب می‌تواند با 70 تن باردهی گزینه مناسبی باشد. بااین حال قیمت هر کیلو میوه نیز در انتخاب نهال تاثیر قابل توجهی دارد. مطمئناً یک کیلو سیب با یک کیلو بادام یا گردو قیمت یکسانی ندارد. از این رو بهتر است با توجه به شرایط خود به انتخاب مناسب‌ترین نهال بپردازید.  

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد