آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
تصویری از آفت شته مولد پیچیدگی برگ

همه چیز در مورد آفت شته مولد پیچیدگی برگ

فهرست مطالب

آفت شته مولد پیچیدگی برگ هر ساله توانسته است، باغ‌های بادام زیادی را به مرحله نابودی بکشاند. این آفت زمانی که به درختان بادام حمله کرده، شروع به تغذیه و مصرف شیره درختان بادام می‌کند. به این صورت سبب ضعیف شدن و مشکلاتی نظیر لوله شدن و ریزش برگ‌های درختان بادام را همراه خود خواهد داشت. باغداری بادام جز دسته فعالیت‌های بسیار پرسود و ریسک است، اما زمانی که صحبت انواع آفت‌ها به خصوص آفت شته مولد پیچیدگی برگ به میان می‌آید، باغداران بادام حتی باغداران با تجربه نیز دچار تشویش و نگرانی می‌شوند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله با بررسی همه چیز در مورد آفت شته مولد پیچیدگی برگ در پیشگیری و مبارزه در نتیجه درمان این آفت جانسوز به باغداران عزیز را کمک کنیم تا بتوانند از سرمایه خود به خوبی مراقبت با محافظت کنند. 

 آفت شته مولد پیچیدگی برگ چیست؟ 

آفت‌های شته مولد پیچیدگی برگ معمولاً درختان هلو و بادام را مورد هدف خود قرار می‌دهد.مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این آفت که نام این آفت نیز از این ویژگی گرفته شده است، پیچیدگی و لوله شدن برگ درختان بادام و هلو است. این آفت خطرناک با دخالت در عمل فتوسنتز درختان باعث ضعف و نابودی درختان می‌شود.

درختان از طریق عمل فتوسنتز انرژی مورد نیاز را در جهت رشد و میوه‌دهی به دست می‌آورد. این آفت با اختلال و ایجاد مشکل در مسیر فتوسنتز درختان را به مرور ضعیف می‌کند. در ادامه سبب ریزش برگ‌ها و میوه‌های درختان می‌شود و با لوله کردن برگ درختان امضای کار خود را به نابودی درختان بادام و هلو می‌زند. 

تصویر1: تصویری از درختان و میوه‌های بادام

متاسفانه سرعت رشد و تکثیر این آفت بسیار زیاد است و در تایم کوتاهی می‌تواند تمام درختان بادام باغ را درگیر کند.به دلیل خطرناک بودن و سرعت رشد آفت پیچیدگی برگ بهتر  است با روند یا چرخه زندگی این آفت به خوبی آشنا شویم تا بتوانیم در جلوگیری و درمان آن قدم‌های موثری برداریم.

چرخه زندگی شته مولد پیچیدگی برگ با تخم‌های سیاه و براق آن روی شاخه‌های درختان در فصل زمستان آغاز شده و  در ادامه با رسیدن فصل بهار پوره این آفت‌ها خود را از تخم خارج می‌کند و به سرشاخه‌های درختان رفته و شروع به تغذیه از شیره درخت  می‌کند.

خطر بزرگتر این آفت زمانی است که شما بدانید که این آفت می‌تواند تا چندین نسل بر همان درخت باقی بماند و از آن درخت تغذیه کند.در نتیجه درخت را به محل زندگی خود تبدیل کرده و در مسیر ضعیف کردن درخت قدم‌های استواری بر می‌دارد. 

این کار تا زمانی ادامه می‌یابد که این شته به بلوغ خود رسیده و به شکل بالدار از درخت خارج شده و وارد درخت دیگری می‌شود تا آن را نیز با آسیب‌های وحشتناک خود روبرو کند. تمامی این دلایل سبب شده است که آفت شته مولد پیچیدگی برگ بادام به آفت دو میزبانه معروف باشد و در دسته این آفت‌ها قرار بگیرد. 

مشکلات شته مولد  پیچیدگی برگ

دلیل نفرت باغداران از آفت پیچیدگی برگ درختان مشکلات عدیده‌ای است که برای باغ و سرمایه آنها به وجود می‌آورد.این آفت با وارد کردن مکنده‌های خود به آوند درختان از شیره آن تغذیه می‌کند.

شیره درختان در واقع محل ذخیره تمام مواد مغذی درخت است. این آفت با این کار تمام مواد مغذی درخت را خارج کرده و درخت را در مسیر ضعیف شدن قرار می‌دهد. 

شاید اگر آسیب‌های این آفت در همین جا تمام می‌شد. باز هم می‌توان با دید بهتری به این آفت نگاه کرد، اما متاسفانه همین عمل تغذیه آفت از شیره درختان سبب می‌شود که انواع باکتری‌ها و انواع بیماری‌های مختلف وارد درخت شود.

انسان با نفس کشیدن زنده است و گیاهان با فتوسنتز کردن زنده هستند. قطع یا اختلال در عمل فتوسنتز رشد گیاهان را متوقف کرده باعث زرد شدن ریزش برگ و میوه درختان می‌شود.

این آفت با اختلال در عمل فتوسنتز درختان باعث تمامی این موارد خواهد شد. در چنین زمانی های که اگر این آفت به موقع درمان نشود می‌تواند تمام باغ را در بر می‌گیرد و نتایج زحمت‌های چندین و چند ساله باغداران عزیز را به یکباره نابود کند. 

پیشگیری از ایجاد آفت شته مولد پیچیدگی برگ

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. مطمئنا پیشگیری از آفت مولد پیچیدگی برگ درختان در هزینه و زمان باغداران صرفه‌جویی می‌کنند. در قدم اول استفاده از ارقام مقاوم یا به عبارتی نهال‌های با کیفیت سالم و مقاوم می‌تواند تا حد زیادی در پیشگیری از این آفت خطرناک موثر باشد.

 تصویری از هرس درختان

هرس زمستانه به اضافه هرس سبز در جهت شناسایی شاخه‌های آلوده می‌تواند در صورت ایجاد شدن این آفت خطرناک در مراحل اولیه آن را به صورت کامل نابود کند. یعنی بدون اینکه حتی باغدار متوجه وجود این آفت شود، این آفت را با انجام هرس صحیح می‌توان درمان کرد. 

همچنین استفاده از روغن‌ها به همراه حشره کش می‌تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. البته نباید پیشگیری‌های طبیعی را بی‌اهمیت در نظر گرفت. کفشدوزک‌ها در باغ می‌توان از ایجاد این آفت در باغ پیشگیری کرد. 

درمان آفت مولد پیچیدگی برگ

خوشبختانه حشراتی همچون کفشدوزک دشمن بسیار خوب این آفت‌ها هستند. در واقع در مکان‌هایی که کفشدوزک قرار دارد، درختان می‌توانند تا حد زیادی از این نوع آفت در امان باشد. اگر احیاناً درختان باغ شما به هر دلیلی دچار این آفت شدن می‌توان با استفاده از حشره کش‌های سیستمی مثل سیلیس آن را درمان کرد. 

اگر پیشرفت تکنولوژی ضررها و معایب بسیاری برای انسان داشته باشد، اما مطمئناً در جریان باغداری مزایای خارق‌العاده‌ای برای انسان داشته است. 

تصویری از سم پاشی  درختان

امروزه می توان با استفاده از حشره کش  سیستمی به راحتی می‌توان این آفت وحشتناک را درمان کرد، اما مهم‌ترین نکته‌ای که سبب نتیجه دهی درمان شما خواهد شد، این است که این آفت زمان تغذیه شیره درختان این شیره را همانند ماده شیره ای مانندی دفع می‌کند که به درختان می چسبد. 

این ماده در جذب انواع بیماری‌ها و آلودگی‌ها قدرت خوبی دارد. در نتیجه نیاز است قبل از شروع سمپاشی و استفاده از حشره گشاد تمام قسمت‌های درختان بادام و هلو با محلول‌های صابون مخصوص شستشو داده شود. 

کلام پایانی 

همانگونه که قبلاً اشاره شده است، آفت شته مولد پیچیدگی برگ می‌تواند در ابتدا با تغذیه از شیره درختان آنها را ضعیف کند که با انجام همین کار آنها  را در معرض ابتلا به انواع ویروس و باکتری‌ها قرار می‌دهد. همچنین با اختلال در عمل فتوسنتز درختان رشد آنها را متوقف کرده و در نهایت سبب ریزش برگ و میوه درختان خواهد شد. 

زمان دوست شماست شاید بیان این نکته به نظر شما در چنین جایی درست نباشد، اما زمانی که باغدار عمر و سرمایه چندین و چند ساله خود را در مسیر پرورش میوه قرار می‌دهد، مطمئناً زمان باید دوست او باشد.

آفت‌ها و بیماری‌هایی وجود دارد که می‌تواند این سوددهی را به خطر بیندازد. به همین دلیل مراقبت و پیشگیری ایجاد انواع آفت و بیماری‌ها بسیار مهم است. 

تمامی این دلایل سبب شده است که ما در این مقاله به بررسی همه چیز در مورد آفت شته مولد پیچیدگی برگ بپردازیم تا بتوانیم در مسیر پیشگیری و درمان این آفت خطرناک که می‌تواند در چرخه زندگی خود باغ‌ها را در مسیر فروپاشی و نابودی قرار دهد و در نتیجه عمر زحمت و سرمایه باغبان را به هدر دهد کمک کرده باشیم. 

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد