آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
نهال مقاوم در مقابل آفات

نهال‌های مقاوم در مقابل آفات و بیماری‌ها

فهرست مطالب

برای شاغلان در بخش کشاورزی و باغداری انتخاب یک نهال خوب که بتواند مقاومت بالایی در مواجه با آفات و بیماری‌ها داشته باشد، بسیار مهم است. بنابراین اغلب با این سوال درگیر هستند که چه نهالی بدون اینکه درگیر آفات و بیماری شود می‌تواند باردهی بالایی داشته باشد؟ و نهال مقاوم دارای چه ویژگی‌هایی است؟ ما در ادامه این مطلب قصد داریم به موضوع نهال‌های مقاوم در مقابل آفات و بیماری‌ها بپردازیم. بنابراین چنانچه شما نیز به دنبال پاسخی برای این سوال هستید دعوت می‌کنم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

چه نهالی می‌تواند بیشترین سوددهی را در بر داشته باشد؟

دنیای امروز در تمامی زمینه‌ها در حال تجربه تغییرات بنیادی است. بخش کشاورزی نیز از این قافله عقب نمانده است. امروزه دیگر کشاورزان و باغداران به دنبال ایده‌های نو و اقتصادی هستند. سعی دارند با استفاده از روش‌های مدرن و مکانیزه، کشاورزی را از قالب سنتی خارج ساخته و به عنوان یک صنعت مدرن و پردرآمد مطرح کنند. از این رو در احداث باغات نهالی را انتخاب می‌کنند که آزمون خود را پس داده و مزیت‌ها و درآمدزایی آن به اثبات رسیده است. زیرا برخی از درختان چندان سودآور نیستند و محصولات تولیدی آنها ارزان قیمت است و از سویی نیروی کار برای کاشت و برداشت آنها به سختی پیدا می‌شود. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید چه نهال‌هایی بیشترین بازدهی و بازگشت سرمایه را دارند، باید به جنبه اقتصادی و تجاری آنها توجه کنید. محصولاتی که دارای جنبه تجاری هستند، از آنجایی که به عنوان محصول صادراتی شناخته می‌شوند، می‌توانند سود آوری چند برابری داشته باشند.
آشنایی با کرم برگخوار و روش های مبارزه با آن
ادامه مطلب
نهال مقاوم در مقابل آفات

چگونه نهالی سودده انتخاب کنیم؟

برخی درختان سوددهی بالایی دارند و جزء ارقام با صرفه شناخته می‌شوند. از این ارقام می‌توان به هلو، گیلاس، انجیر، گلابی، انار، سیب، شلیل، زردآلو و آلبالو اشاره کرد. با این حال این نهال‌ها زمانی بهترین بهره‌وری را خواهند داشت که با توجه به منطقه اقلیمی شما انتخاب شوند. نهال باید با منطقه کاشت سازگاری لازم را داشته باشد تا بتواند عملکرد مطلوبی از خود نشان دهد. از این رو در هنگام انتخاب یک نهال حتما نسبت به سازگاری آن با محیط کاشت و مقاومت بالای آن در مقابل آفات و بیماری‌ها اطمینان حاصل نمایید.

مقاوم‌ترین نهال‌ها در مواجه با آفات و بیماری‌ها کدامند؟

قطعا می‌دانید که شیوع یک آفت یا بیماری در سطحی گسترده در یک باغ می‌تواند چه عواقب غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد و شما را متحمل ضرر سنگینی کند. در چنین شرایطی علاوه بر آسیبی که به درختان و نهال‌های شما وارد می‌شود هزینه‌ای است که برای مبارزه با این بیماری و آفات بایستی پرداخته شود. در مواردی که آفات و بیماری یک باغ را در سطح وسیعی درگیر کرده باشد. هزینه خرید سموم و کوددهی بسیار سنگین خواهد بود. از این رو در هنگام خرید نهال حتما نهالی را انتخاب کنید که به لحاظ مقاومت در برابر انواع آفات و بیماری‌ها بهترین عملکرد را داشته باشد. با توجه به اینکه امروزه صنعت کشاورزی و باغداری با پیشرفت روز افزونی همراه است. علم گیاه پزشکی در این صنعت جایگاه ویژه‌ی پیدا کرده است. نهال‌های کشاورزی تحت عملیات اصلاح نژاد و یا ژنوم ادیتینگ قرار می‌گیرند.
مزایای شگفت انگیز کود پتاسیم برای رشد نهال
ادامه مطلب
این عمل به عنوان پیشرفته‌ترین روش در جهت مقاوم‌سازی ژن نهال‌ها و درختان شناخته می‌شود. اعمال آن باعث می‌شود تا نهال‌ها و درختان در مقابل انواع آفات و بیماری‌ها مقاوم سازی شوند. از این رو احتمال درگیری این نوع نهال‌ها به بیماری‌ها تا حد قابل توجهی کاهش یافته است.

معرفی چند نهال مقاوم در مقابل بیماری‌ها

از جمله نهال‌هایی که مقاومت بالای آنها در برابر آفات و بیماری‌های رایج گیاهان به اثبات رسیده است می‌توان به نهال انگور، گردو، بادام و پسته اشاره کرد. این نهال‌ها در مقایسه با بسیاری دیگر از ارقام گیاهان هزینه‌ نگهداری کمتری دارند و به لحاظ مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها در زمره نهال‌های مقاوم قرار می‌گیرند. با این حال، محل خرید نهال نیز مهم است. نهال بایستی از یک مرکز فروش معتبر و شناسنامه‌دار تهیه شود. از سویی شما به عنوان باغدار باید به علم روز در زمینه نحوه رشد و رسیدگی به نهال‌های کشاورزی آگاه باشید تا بتوانید اقدامات لازم را در جهت تقویت و بهبود میوه و چوب درختان انجام دهید. نهال مقاوم در مقابل آفات

جمع بندی

امروزه کشاورزی نیز به عنوان یک صنعت پر درآمد شناخته می‌شود. نهال‌های کشاورزی نیز اصلاح شده و ویژگی‌های برتر آنها تقویت شده است. از سویی سعی شده تا نقاط ضعف انواع نهال اصلاح و از میزان آسیب پذیری آنها در مقابل آفات و بیماری‌ها کاسته شود. در این میان، سازگاری نهال با منطقه کاشت و آگاهی از علم روز دنیا در جهت افزایش بهره‌وری نهال‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. از این رو، مهم است که خرید نهال از یک نهالستان معتبر صورت گیرد. نهالستان نصرتی با اتکا بر تجربه فعالیتی چندین ساله در این زمینه و با حضور متخصصان کشاورزی و کارشناسان این حوزه جهت ارائه مشاوره رایگان به کشاورزان و باغداران، به عنوان یکی از بهترین مراکز فروش نهال شناخته می‌شود.
همه چیز درباره نهال گلدانی و ریشه‌ای (نهال گلدانی بهتر است یا ریشه‌ای)
ادامه مطلب
 

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد