آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
بهترین زمان کاشت نهال

فصل کاشت نهال چه زمانی است؟

فهرست مطالب

انتخاب زمان مناسب برای کاشت نهال، تاثیر زیادی در رشد و توسعه ریشه درخت دارد. بنابراین مهم است که کاشت نهال را در فصل و زمان مناسب انجام دهید. در میان ممکن است برای باغداران این سوال پیش بیاید که بهترین فصل کاشت نهال چه زمانی است؟ از این رو ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت. درختان برای داشتن رشد و عملکرد مطلوب نیاز به رعایت الزاماتی دارند که توجه به آنها می‌تواند انتظارات ما از آنها را به بهترین شکل برآورده سازد. درخت‌ها چه بارده چه غیر بارده نیاز دارند که در شرایطی مناسب و زمانی مناسب کاشته شوند. عدم رشد و باردهی درختان در یک باغ بارده ممکن است به دلیل انتخاب زمان و فصل نامناسب برای کاشت درختان باشد. در این صورت است که توان رشد مطلوب از ریشه نهال سلب شده و جذب کود توسط ریشه با چالش مواجه خواهد شد و در نتیجه ممکن است طوقه و ریشه درخت پوسیده شده و درخت میوه‌هایی ضعیف تولید کند.   بهترین زمان کاشت نهال

عوامل موثر بر انتخاب بهترین زمان برای کاشت نهال

فصل کاشت نهال با توجه به عواملی می‌تواند متفاوت باشد. شرایط اقلیمی، نوع نهال و زمان خواب درخت از جمله این عوامل هستند که می‌توانند در انتخاب زمان کاشت نهال دخیل باشند. از این جهت که ریشه نهال فرصت قوی شدن پیدا می‌کند. طبق آنچه که نتیجه تحقیقات مشخص کرده، اواسط اسفند ماه یعنی روزهای چهاردهم تا شانزدهم بهترین زمان برای کاشت نهال در ایران به شمار می‌رود. با این حال، برای انتخاب بهترین زمان کاشت نهال بهتر است عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

فصل

فصل مناسب برای کاشت نهال بایستی با توجه به شرایط اقلیمی منطقه کاشت تعیین شود. اینکه منطقه شما گرمسیر است یا سردسیر، می‌تواند تاثیر زیادی در تعیین زمان کاشت نهال داشته باشد. زیرا برخی از گیاهان نیاز سرمایی بالایی دارند و سرعت رشد آنها در فصل زمستان بیشتر است. در مقابل برخی گیاهان گرما دوست هستند و برای رشد و باردهی مطلوب نیاز به دریافت گرمای زیاد دارند. بنابراین باید حتما در مورد ویژگی‌ها و نیازهای یک نهال تحقیقات موردنیاز را انجام دهید.
نهال ریشه لخت را از کجا تهیه کنیم؟
ادامه مطلب

منطقه کاشت

محیط یکی از عوامل بسیار موثر در رشد یک نهال و تبدیل شدن آن به درختی تنومند است. محدود شدن عوامل محیطی می‌تواند تاثیری منفی در رشد درخت بر جای بگذارد. از این رو بهتر است در انتخاب بهترین زمان برای کاشت انواع نهال به محیط زندگی و شرایط اقلیمی آن توجه کنید. عدم توجه به این مورد می‌تواند به خشکیدگی و پوسیدگی ریشه درختان بیانجامد.

عوامل محیطی

از عوامل محیطی موثر بر رشد نهال می‌توان به نور، آب، رطوبت، دما و تغذیه اشاره کرد. همچنین میزان نور دریافتی و کیفیت و مدت زمان آن نیز می‌تواند سرعت رشد نهال را تحت تاثیر قرار دهد. درختان با دریافت نور بیشتر، عملیات فتوسنتز، رشد و تولید بهتری را تجربه خواهند کرد.   بهترین زمان کاشت نهال

سلامت نهال

شاید برایتان پیش آمده که علیرغم تامین کلیه شرایط و انتخاب بهترین زمان برای کاشت نهال، شاهد از بین رفتن نهال بودید. چنین موردی می‌تواند در اثر نا سالم بودن نهال پیش بیاید. بنابراین بهتر است در زمان خرید نهال، نسبت به سلامت آن اطمینان حاصل نمایید. از جمله ویژگی‌های ظاهری که مشخص می‌کنند یک نهال سالم است، سالم بودن جوانه‌ها و عدم وجود هر گونه زخم و آثاری از حمله آفات روی آن است. از سویی یک نهال سالم در ریشه خود فاقد هر گونه پیچ‌خوردگی و گره بوده و قطری در حدود 2 الی 5 سانتی‌متر دارد.

کاشت نهال در فصل پاییز

در فصل پاییز دمای هوا به نسبت خنک بوده و گیاهان آب کمتری از دست می‌دهند. این امر کمک می‌کند تا از میزان تنش در آنها کاسته شود و انرژی بیشتری به تولید ریشه اختصاص یابد. همچنین از آنجایی که در فصل پاییز معمولا بارندگی به جذب آب موردنیاز درخت کمک می‌کند، نهال پس از کاشت می‌تواند آب موردنیاز خود را دریافت کند.
دلیل سیاهی مغز گردو چیست؟
ادامه مطلب
از سویی، کاشت نهال در پاییز ممکن است منجر به خرابی گیاه شود و ریشه درخت در اثر سرمازدگی و عدم دریافت آب و مواد مغذی کافی از بین برود. بنابراین چنانچه فصل پاییز را برای کاشت نهال انتخاب می‌کنید، بهتر است این کار را در روزهای آغازین مهرماه انجام دهید.

کاشت نهال در فصل بهار

انتخاب فصل بهار برای کاشت نهال، این مزیت را دارد که اجازه می‌دهد تا نهال در طول تابستان رشد کرده و آمادگی مواجه با سرمای زمستان را داشته باشد. از آنجایی هم که بهار فصل رشد و زایش است، برگ‌های نهال نیز پس از کاشت شروع به رشد می‌کنند و در نتیجه منبع تغذیه گیاه تامین می‌شود. با این حال، کاشت نهال در فصل بهار عملکردی دو برابر را به درخت تحمیل می‌کند. به عبارتی نهال کاشته شده در این فصل بایستی همزمان هم سیستم ریشه را توسعه دهد و هم برگ‌های جدید ایجاد نماید که چنین فعالیتی انرژی و میزان آب بیشتری می‌طلبد. بنابراین ریشه نهال کاشته شده در بهار شاید نتواند قدرت لازم برای جذب آب و غذا را به دست آورد.

حال چه زمانی برای کاشت نهال بهتر است؟ پاییز یا بهار

در حالت کلی نهال باید زمانی در خاک قرار بگیرد که زمان کافی برای رشد و توسعه ریشه‌هایش را در اختیار داشته باشد. بنابراین پیش از اینکه عوامل مخربی مانند سرما و گرمای بیش از حد و کم آبی مانع از رشد و مقاوم‌سازی ریشه‌ نهال شوند، بهتر است نسبت به کاشت آن اقدام کنید. همچنین بهتر است متناسب با نیازهای نهال، بهترین زمان را برای کاشت آن انتخاب نمایید و شرایط دمایی و نوع درخت را مد نظر داشته باشید.
روش های درمان قارچ درخت گردو
ادامه مطلب
  بهترین زمان کاشت نهال

زمان مناسب برای کاشت نهال در مناطق سردسیر و گرمسیر

نهال‌هایی که برای کاشت در مناطق سردسیر انتخاب می‌شوند بلافاصله پس از پایان فصل زمستان و درست در روزهای آغازین فصل بهار کاشته شوند تا ریشه نهال‌ها از سوز و سرمای زمستانی در امان بمانند. در مناطقی نیز که گرمسیر محسوب می‌شوند، فصل پاییز انتخاب بهتری برای کاشت نهال است. زیرا با شروع فصل پاییز نهال به مرحله خواب زمستانی وارد می‌شود و می‌تواند پیش از فرا رسیدن سوز و سرمای زمستان ریشه بزند.

جمع بندی

زمان کاشت نهال و انتخاب بهترین زمان برای آن تاثیر زیادی در رشد و کیفیت میوه درختان دارد. از این رو این مرحله بایستی با دقت و با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و نیازهای درخت و همچنین نوع نهال و منطقه اقلیمی کاشت نهال انتخاب شود. باغداران می‌توانند در هنگام خرید نهال نسبت به کسب اطلاعات تخصصی در مورد زمان کاشت و نیازمندی‌های نهال اقدام نمایند. نهالستان نصرتی به عنوان مجموعه معتبر فروش انواع نهال، این امکان را برای خریداران نهال فراهم کرده که بتوانند به صورت حضوری و تلفنی از مشاوره رایگان کارشناسان حاضر در این مرکز استفاده نمایند.  

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد