آدرس : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، روبروی پارک هادی
تلفن : 09143814204
روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند

روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند

فهرست مطالب

از دیرباز سرمایه‌گذاران و باغ‌داران بسیاری راغب به فعالیت در حیطه احداث باغ گردو بودند. باغ گردو از مشاغل بسیار پردرآمد و پرسودی است که افراد علاقه‎مند به این موضوع می‌توانند آن را انجام دهند. هر روزه با افزایش تکنولوژی و علم افرادی که مایل به احداث باغ‌های تجاری گردو هستند، بیشتر می‌شود. احداث باغ گردو برابر با سود خالص حاصل از فروش محصول گردو و استفاده از چوب با ارزش درخت گردو است. بنابراین، با‌توجه‌به درآمد بسیار خوب صنعت باغداری گردو از جمله سوالات مهم صاحبان باغ‌های گردو روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند است. به‌همین‌دلیل در این مقاله به بررسی جزئیات روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند می‌پردازیم.

تکثیر گردو چیست؟

تمامی موجودات زنده کره زمین از گیاهان گرفته تا جانوران برای اینکه بتوانند بقای خود را روی کره زمین حفظ کنند به تکثیر می‌پردازند. امروزه با رشد جمعیت در کره زمین اهمیت تکثیر گیاهان بر هیچکس پوشیده نیست، به‌همین‌دلیل از روش‌های بسیار متنوعی در تکثیر گیاهان بهره می‌بریم تا بتوانیم نیازهای جمعیت کره زمین را پوشش دهیم. گردو نیز از مواد غذایی بسیار مغذی است که علاوه‌بر میوه، چوب بسیار با ارزشی نیز دارد. ازاین‌رو اهمیت روش‌هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند روزبه‌روز بیشتر می‌شود، زیرا تکثیر هرچه بیشتر درخت گردو کمک می‌کند تا بخشی از نیازهای غذایی جمعیت کره زمین برطرف شود.

 روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند

برای تکثیر درخت گردو از روش‌های متعدد و متنوعی استفاده می‌شود که هر کدام مزیت‌ها و معایبی همراه خود دارند. در ادامه به بررسی روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند می‌پردازیم. به صورت کلی درختان گردو به دو روش جنسی و غیرجنسی تکثیر می‌شوند که هر کدام از این روش‌ها شامل زیر مجموعه‌های مختلفی هستند.

پیوند جنسی گردو

با استفاده از بذر گیاهان گردو می‌توانیم پیوند جنسی گردو را انجام دهیم. به این صورت که دانه‌‌ی گردویی که سالم، درشت و مرغوب است را جدا می‌کنیم و برای ایجاد درختی واحد از آن‌ها بهره می‌گیریم.

برای انجام تکثیر گردو به روش جنسی ابتدا باید دانه‌های مرغوب گردو را که انتخاب کرده‌ایم به مدت ۲۴ ساعت در آب خیسانده و پس از آن دانه‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی حاوی پرلیت قرار دهیم، به‌نحوی که سطح دانه گردو با خاک پرلیت مرطوب پوشانده شود. برای مدت ۳ الی ۷ روز کیسه‌های حاوی دانه‌های گردو و خاک پرلیت را در محیطی مانند سردخانه یا یخچال قرار می دهیم. اگر در این مدت رطوبت گردو یا خاک پرلیت از بین رفت، دوباره آن را مرطوب می‌کنیم.

همه چیز درباره کنه تارتن یا کنه تار عنکبوتی
ادامه مطلب
پیوند جنسی گردو

در پایان ۳ الی ۷ روز زمان می‌برد که گردوها را از سردخانه یا یخچال به خاک انتقال دهیم. همچنین می‌توانیم برای انتقال بذر گردو از گلدان یا خزانه استفاده کنیم. خاک مناسب برای تکثیر جنسی گردو ترکیبی از شن، ماسه، کمپوست است. همچنین باید این خاک دارای زهکشی مناسب باشد.

همچنین گردوها را در گلدان یا خزانه با فاصله ۲۰ سانتی‌متری از یک‌دیگر و در عمق پنج سانتی‌متری قرار می‌دهیم. برای به ثمر رساندن تکثیر گردو از روش جنسی باید از خشک بودن خاک جلوگیری کنیم.

علاوه‌بر آن به هیچ عنوان نباید خاک گردو پر از آب شود. دمای مناسب برای رشد بذر گیاه گردو ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی گراد است. اگر دما از ۱۸ درجه سانتی گراد پایین‌تر بیاید، گردوی ما آسیب می‌بیند. بعد از جوانه زدن گردوها می‌توانیم آن‌ها را به زمین اصلی انتقال دهیم، اما برای این کار باید به مدت ۷ روز چند ساعت خزانه یا گل‌دار را در محیط باز قرار دهیم تا آماده انتقال به باغ و زمین اصلی باشد.

تکثیر غیر جنسی گردو

از روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند دیگری که می‌توانیم اشاره کنیم تکثیر غیرجنسی گیاه است که خود روش‌های متفاوتی دارد. در ادامه به بررسی زیر مجموعه‌های روش پیوند گردو می‌پردازیم.

با پیوند زدن گردو آشنا شوید

وقتی صحبت از تشدید کردن صفات برتر درختان به میان می آید، روش پیوند زدن کارآمدترین روشی است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه به بررسی روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند زدن که انواع مختلفی دارد می‌پردازیم و به اختصار به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

کاشت نهال گلدانی انگور
ادامه مطلب

پیوند اسکنهای؛ روشی قدیمی برای تکثیر نهال گردو

از روش‌های بسیار قدیمی پیوند، روش پیوند اسکنه‌ای است. برای انجام پیوند اسکنه‌ای شما می‌توانید با استفاده از چاقوی باغبانی تیز و استریل شده شاخه‌ سالم را سرزنی کنید. بعد از آن داخل سرشاخ‌های بریده‌شده شیارهای ایجاد کنید تا فضای مناسبی برای پیوند ایجاد فراهم شود.

پیوند اسکنه‌ای؛ روشی قدیمی برای تکثیر نهال گردو

همچنین برش‌های عمودی به سمت داخل باید به عمق ۵ الی ۸ سانتی‌متر روی سرشاخه‌های بریده‌ای باشد. با انجام این برش شما شکافی روی سرشاخه خواهید داشت که محل قرار گرفتن پیوندک است.

دقت کنید که پیوندک نباید از درخت جدا شود. شما باید در این مرحله با چسب مناسب و ویژه باغبانی محل پیوند را پوشش دهید. نکته مهم طول پیوندک است که باید حدود ۱۰ سانتی‌متر باشد که به خوبی درون شکاف قرار بگیرد.

پیوند T شکل؛ پیوندی قدیمی، اما کارآمد

پیوند تی شکل از جمله پیوندهایی است که به‌مرور زمان استفاده از آن کمتر شده است. برای انجام پیوند تی شکل ابتدا باید پایه‌ای مناسب انتخاب کرده و روی آن را به صورت حرف تی انگلیسی برش افقی و عمودی ایجاد کنید. دقت کنید دقیقاً همانند برشی که ایجاد کرده‌اید، برش دیگری با اندازه کوچک در پیوندک ایجاد کنید. حال پیوندکی که از جوانه سالم و با کیفیت انتخاب شده است را درون برش قرار دهید و با چسب باغبانی یا نوار پلاستیکی به صورت کامل قسمت پیوند داده شده را بپوشانید.

پیوند T شکل

پیوند وصلهای؛ پیوندی دقیق و حساس

برای انجام پیوند وصله‌ای شما تنها نیاز است از جوانه سالم و با کیفیتی که آفت زده و بیمار نباشد، استفاده کنید. ابتداچاقوی باغبانی که استریل کرده‌اید را بردارید و در اطراف جوانه به‌صورت مربع مانند با ضلع ۲ سانتی‌متری برش بدهید. همین برش را درون پایه نیز باید به‌وجود آورید. سپس پیوندک را به پای متصل کنیدو با چسب باغبانی به صورت کامل بپوشانید، دقت داشته باشید که سر جوان حتماً باید بیرون باشد. پس از گذشت ۳ الی ۶ هفته می‌توانید چسب باغبانی یا پوشش پلاستیکی را جدا کنید.

پیوند وصله‌ای؛ پیوندی دقیق و حساس

پیوند امگا؛ پیوندی نوین برای تکثیر نهال گردو

از روش‌های به نسبت نوینی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیوند امگا است. روش پیوند امگا توسط دستگاه انجام می‌گیرد. شما ابتدا پایه‌ای مناسب را باید برگزینید، بعد از آن پیوندکی سالم با کیفیت و عاری از هرگونه بیماری را انتخاب کنید که قطر پیوندک و ریشه تقریباً برابر یک‎دیگر باشند تا به همدیگر بتوان آن‌ها را پیوند داد.

تفاوت سودآوری درخت گردو و بادام
ادامه مطلب
پیوند امگا؛ پیوندی نوین برای تکثیر نهال گردو

حالا لازم است پایه را از بالای ریشه که بیرون قرار دارد، برش بزنیم. سپس پایه و پیوندک را در دستگاه مخصوص پیوند با دمای معین و به مدت زمان معین قرار می‌دهیم. دستگاه، پیوندک و پایه را توسط موم به همدیگر متصل می‌ کند. شما در این مرحله باید سریع محل پیوند را در آب سرد قرار دهید تا موم به نهال شما آسیبی نرساند. بعد از انجام تمامی این کارها به مدت ۳ الی ۴ هفته نهال را در خاک مناسب در دمای ۲۵ درسه نگهداری کنید. سپس بعد از آنکه مطمئن شدید پیوند گرفته‌ است، آن را به زمین اصلی انتقال دهید.

تصویری از پیوند امگا

در پایان

درختان با ارزشی در سطح کره زمین قرار دارند، اما مطمئناً گردو جزو با ارزش‌ترین درخت‌ها برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. زیرا علاوه‌بر میوه خود که سود قابل توجهی دارد،چوب این درخت نیز بسیار ارزشمند است. به همین دلیل امروزه داشتن باغ گردو بیشتر جنبه سرمایه‌گذاری دارد. درواقع این سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری مطمئن و بسیار کم ریسکی است. بااین‌حال برای به حداقل رساندن ریسک باغ گردو اطلاعات بسیاری نیاز است که باید داشته باشید و بهتر است نهال آماده را بخرید.

شناخت  آن‌ها روش هایی برای تکثیر نهال گردو + روش‌های پیوند شاید به شما این حس را بدهد که تکثیر نهال گردو آسان است، اما برای انجام این‌ کار نیاز به تجربه خواهید داشت. در این مقاله به بررسی جزبه‌جز بهترین روش‌های تکثیر نهال گردو پرداختیم تا شما بتوانید برای باغ خود بهترین انتخاب ممکن را جهت تکثیر داشته باشید

.


نهالستان نصرتی

نوشته های مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت سفارش

"*" فیلدهای مورد نیاز را نشان می دهد